?

نامزد سوم اصلاح‌طلبان چه کسی میتواند باشد؟ | مدل جدید ، مد روز

http://uploada.ir/images/2xmnob92pk6g646g6ubu.gif

بستن
 
تبلیغات


..................................................................

نامزد سوم اصلاح‌طلبان چه کسی میتواند باشد؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

سیمرغ : احمد مسجد‌جامعی امیدوار است شورای چهارم در اختیار اصلاح‌طلبان باشد.

نامزد سوم اصلاح‌طلبان چه کسی میتواند باشد؟
دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی‌اش همیشه بر سیاست چربش داشته است و دقیقا به دلیل همین دغدغه‌هاست که یکی از موفق‌ترین وزرای فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران بوده است. هفت سال پیش تصمیم گرفت این دغدغه‌ها را در شورای شهر تهران مطرح کند که با اقبال مردم مواجه و راهی شورای شهر شد. در تمام این هفت سال اگرچه با محدودیت هایی روبه رو بود که تمام اصلاح‌طلبان آن را حس می‌کردند اما هرگز عافیت‌نشینی را به وسط میدان‌بودن، ترجیح نداد. احمد مسجدجامعی روز یکشنبه به فرمانداری تهران رفت تا دوباره خود را به رای پایتخت نشینان بگذارد اما از همان لحظه اول با جلوگیری از ورود همراهانش به فرمانداری شاید این پیغام را دریافت کرد که باید منتظر محدودیت‌های بیشتری باشد. با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اصلاحات چند ساعت پس از ثبت‌نام در فرمانداری تهران به گفت‌وگو نشستیم.

- می‌توان با یادآوری دوران اصلاحات مردم را متقاعد کرد که به تداوم سیاست‌های اصلاح‌گرانه اقبال نشان دهند؟

حتما می‌شود این کار را انجام داد. بی‌مهری‌هایی که امروز در جامعه می‌بینیم متعلق به جریانی است که فاقد عقبه فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی است. ما باید همان تجربه‌ها، عملکردها و سنت‌هایی را که داشته‌ایم بدون ملعبه قرار دادن نقد کنیم. اشکالی بر نقد گذشته وارد نیست. ما می‌توانیم با همه مسائلی که وجود دارد نقاط ضعف خودمان را بگوییم و در عین حال به دفاع از تاریخ، کشور و انقلاب مان بپردازیم.

- فرصت انتخابات ریاست‌جمهوری بستر لازم را دارد؟

این بستر زمینه حضور مردم را فراهم می‌کند. این مطلب روحی دارد که آن نوعی بسط مناسبات اخلاقی و عقلانیت نقادانه است. این بستر اگر با پیش‌نیازهای آن عینیت یابد زمینه حضور مردم فراهم می‌شود، اگر حوزه اخلاق و عقلانیت را مبنا قرار دهیم بسیاری از مسائل قابل بحث و گفت‌وگو و یافتن راه حل می‌شود. اینکه چشم به خارج داشته باشیم یا ایران مغایر با سنت‌های کهن فرهنگی و آیینی را جست‌وجو کنیم راه به جایی نمی‌برد. نباید چشم به قهرمانی داشته باشیم که بتواند یک‌شبه همه مشکلات را حل کند. در موازنه اجتماعی، رویکردها و سیاست‌ها هم باید اصلاح شود و این اصلاح هم بر اساس خواست عمومی باشد که آن هم متکثر و متاثر از نحوه سلوک و رفتار نخبگان و سیاستمداران نیز هست. اگر توقع معجزه از یک نفر گسترش یابد به همان نسبت گرفتار مطالبات و ناامیدی‌های بعدی می‌شویم. متاسفانه دروغ فرهنگ رایج شده و قباحت حقه و کلک در جامعه از بین رفته است. دلیل این پدیده نیز این است که افرادی که خود باید پاسدار این ارزش‌ها باشند در صف اول تخریب آنها قرار دارند.

- بازخورد بیرونی کنش اصلاح‌طلبان نوعی سردرگمی است. آیا واقعا اصلاح‌طلبان می‌دانند از صندوق های ۲۴ خرداد چه می خواهند؟

اینکه ما چه می‌خواهیم دقیقا دفاع از همان کلیتی است که بر روح انقلاب جریان داشته است؛ آزادی، استقلال، پیشرفت و حفظ کرامت انسانی و آیینی و اخلاقی. ما از گذشته‌مان شرمسار نیستیم و از آن دفاع می‌کنیم و راهکارهای اصلاحش را می‌دانیم.

- مشخصا در جریان اصلاحات چه تصمیمی گرفته شده است؟

باید ظرفیت‌ها و شخصیت‌های فراجناحی که در عرصه عمل خود را نشان داده‌اند در این شرایط دشوار وارد شوند و از این جهت است که چهره‌هایی مثل آقایان خاتمی و هاشمی مطرح می‌شوند. اینها کسانی هستند که با تاریخ انقلاب یگانه‌اند و از این فضا و فرصت استفاده کرده و پایه‌هایی را گذاشته‌اند و با گروه‌های مختلف تعامل سازنده داشته‌اند و ظرفیت نقد پذیری و گسترش عقلانیت انتقادی را دارند.

- آیا نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از حضور این افراد وجود دارد؟

امیدوارم. این موضوع به دلیل همین عقلانیت، دلسوزی و اعتقاد به نظام وجود دارد.

- دو ماه دیگر در این روز نتیجه انتخابات هم معلوم شده اما ما هنوز نمی‌دانیم کاندیدای جریان اصلاحات چه کسی است! برای معرفی کاندیدا دیر نشده است؟

دو نکته وجود دارد؛ یکی تلاش عمومی و کلی است که معتقدیم خواست مردمی برای اصلاح بیش از سابق به وجود آمده است. نکته دوم این است که حل مسائل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی روی هم انباشته‌ به یک‌باره ممکن نیست. در این شرایط آمدن کسانی با ظرفیت‌هایی که گفتیم به عنوان راه برون‌رفت از مشکل پیشنهاد می‌شود؛ کسانی که ظرفیت بسیج اجتماعی داشته باشند. به هر حال اگر هیچ یک از این دو بزرگوار هم قبول مسوولیت نکنند روی نفر سومی اجماع خواهد شد که به فضای عقلانیت، آزادی و اخلاق پایبند باشد.

-آیا نفر سوم انتخاب شده است؟

برخی گزینه‌ها پیش رو هستند و فضا برای ما مبهم نیست.

-تصمیم نهایی چه زمانی اعلام می‌شود؟

نمی‌توانم تاریخی بیان کنم.

- درباره شوراها وضعیت به چه شکل است؟

با لیست کامل حضور خواهیم داشت. تصور می‌کنم فضای انتخابات ریاست‌جمهوری شور لازم برای حضور مردم در پای صندوق‌های رای شورای شهر را به وجود بیاورد اما در شهرستان‌ها فضای انتخابات شوراها به ریاست‌جمهوری کمک می کند. حضور مردم در تهران می‌تواند در آرای اصلاح‌طلبان موثر باشد و هرچه مشارکت بالاتر رود امکان توفیق ما بیشتر می شود.

-بعد از دو دوره آیا می‌توان امیدوار بود شورای چهارم در اختیار اصلاح‌طلبان قرار گیرد؟

این امیدواری وجود دارد.

The post نامزد سوم اصلاح‌طلبان چه کسی میتواند باشد؟ appeared first on .

براي دريافت جديدترين و داغ ترين مطالب در ايميل تان، اينجا کليک کنيد


تبلیغات


ارسال نظر