?

جوان ۲۱ ساله ایرانی مقام اول بزرگترین مسابقات اختراعات جهان در آمریکا را کسب کرد | مدل جدید ، مد روز

http://uploada.ir/images/2xmnob92pk6g646g6ubu.gif

بستن
 
تبلیغات


..................................................................

جوان ۲۱ ساله ایرانی مقام اول بزرگترین مسابقات اختراعات جهان در آمریکا را کسب کرد

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

مصاحبه با سجاد یعقوبی:

۱-   لطفا خودتان را معرفی نمایید و یک بیوگرافی از خودتان ارائه نمایید؟ در دبیرستان چه رشته ای خوانده اید؟

بیوگرافی‌های مختلفی از بنده در فضای مجازی  منتشر شده است که بسیاری از آنها غیر موثق است .

سجاد یعقوبی ۲۱ ساله متولد شهرستان ماکو از شمالغربی ترین شهر ایران.

 دانشجوی سال اول پزشکی ، عضو پنجم خانواده شش نفره هستم.  بنده تحصیلات خود را تا مقطع ابتدایی در شهرستان شوط گذراندم و در سال پنجم ابتدایی یه شهرستان ماکو مهاجرت نمودیم. بسیاری از رسانه های اروپایی سعی در جلوه دادن من به عنوان شهروند خارجی می نمایند. پدر بزرگم اهل ترکیه و مادر بزرگم اهل باکوی آذربایجان هستند ولی پدر و مادرم هر دو زاده ایران و خودم نیز متولد این آب و خاک هستم. .

 از همان کودکی به اختراع و پژوهش علاقه داشتم. در سال اول راهنمایی اولین اختراع من سیستم شبیه سازی شده آناتومی بدن انسان بود. تحصیلات خود را تا مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی در این شهرستان گذراندم . ۱۹ سالگی ایران را برای تحصیل ترک کردم و هر از گاهی برای دیدار خانوادم و عزیزانم و هموطنانم به ایران سفر میکنم.

۲-   اختراع شما در چه زمینه ای است ؟

اختراع بنده در زمینه پزشکی می باشد ، تحصیلات بنده نیز پزشکی می باشد و امسال به عنوان دانشجوی سال دوم پزشکی می باشم همچنین به عنوان پاره وقت در کلاسهای مهندسی پزشکی هم حضور پیدا می کنم. با بکارگیری این دستگاهی که اختراع کرده ام عمل ردیابی تومور به صورت بسیار دقیق ثبت و برای جراح نمایش داده می شود. این دستگاه در جراحی‌های مربوط به تومورهای مغزی بیشترین کمک را به جراح می‌کند. به دلیل شبیه بودن بافت تومور مغزی با بافت مغز عمل جراحی بر روی این نوع تومورها با سختی زیادی مواجه است که این مشکلات از طریق دستگاه موقعیت یاب جراحی برطرف می‌شود. این دستگاه با استفاده از تصویربرداری از بافت تومور و اطلاعات سیستم MRI به جراح کمک می‌کند تا محل دقیق تومور را ردیابی کند. مغز، پیچیده‌ترین ساختار در دنیا را دارد، که باعث می‌شود تصمیم‌گیری در مورد جراحی و انجام آن با دقت انجام شود و برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای به حداقل رساندن ریسک خطر در بیمار انجام شود و می‌تواند در موارد زیر استفاده شود: نمونه‌برداری از تومور-مشاهده ساختار حساس و بحرانی مغز-برش‌زدن تومور

۳-   چه شد که به این اختراع رسیدید؟

از همان شروع در تمام عمل جراحی ها از سال اول پزشکی به طور مستمر کنار استادم که رئیس دانشکده پزشکی مان می باشد حضور پیدا کردم. بعد یک ماه کار در بیمارستان همه جزییات کار در اتاق جراحی را به طور خیلی دقیق می دیدم و یادداشت می کردم و هر روز تحقیقات بسیاری را انجام می دادم و تونستم در مدت یک ماه ایده های بسیاری خلق کنم بعد مدت یک ماه با استادم در میان گذاشتم و طی تحقیقاتی که با بک شرکت اروپایی داشتیم آنها قول همکاری دادند و نجهیزات درخواستی را برایمان فرستادند و کارمان رو شروع کردیم.

۴-   آیا اختراعتان را قصد دارید صنعتی نمایید؟

یکی از اختراعاتم در حال حاضر مراحل تولید انبوه خود را در استانبول می گذراند و برای این کار با یک شرکت سرمایه گذار بین المللی عقد قرار داد نموده ام. همچنین تصمیم به راه اندازی خطوط تولید تجهیزات مهندسی پزشکی و اختراعات و محصولات خودم را در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو ، ایران را با این سرمایه گذار خارجی دارم. پیشنهادات مختلفی از چند شرکت آمریکایی و شرکتی از سوییس و لهستان دارم که با ایشان هم در حال مذاکره از طرف شرکت ترک هستیم.

۵-   به کجاها مراجعه کردید؟ برای صنعتی شدن اختراعاتتان؟

در ایران سالها برای این کار تلاش کردم ولی متاسفنه هیچ حمایتی از طرف مسولین نشد فقط وام ۷ میلیونی با سود ۱۴ درصد به عنوان دانش آموز گرفتم و تونستم طرح های خود را به اتمام برسانم . بنیاد ملی نخبگان، استانداری ، وزارت کشور ، وزارت صنایع ، ،فرمانداری ، سازمان جوانان استان و …! سازمان های ما هیچ کدام اجرایی نیستند و همه سازمان های نظارتی یا ترویجی می باشند. سازمان های ما بودجه ای تحت عنوان تحقیقات و حمایت ندارد و بی توجهی مسولان به مخترعین طبیعی است و جای تعجب ندارد.

150483_360862567364359_414453100_n

۶-   چه شد به کشور ترکیه رفتید؟

پیشنهادات مختلفی از کشورهای مختلف داشتم. دو سال در ایران در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به عنوان بهترین مخترع دانش آموز ایران شدم. بعد از کسب اولین مفام جهانی اختراعات و بعد آن بعد از کسب مقام جهانی رباتیک و بعد آن کسب مقام المپیاد جهانی پیشنهادات چند برابر شد طوری که از بیشتر کشورهای اروپایی پیشنهاد داشتم. بعد از تحقیقات مختلف راجب پیشنهاداتم از دانشگاه پزشکی هانوفر آلمان قبول شدم و برای کالج زبان آلمانی راهی استانبول شدم. در طول مدت زمانی که در استانبول بودم با یک شرکت آمریکایی که قصد تاسیس بیمارستان جراحی رباتیک از طرف دانشگاه استنفورد را دارند آشنا شدم و نیاز به چهار دانشجوی کارشناسی ارشد داشتند برای آموزش و بورس برای کار در این بیمارستان. اقدام کردم ولی چون من برا ی کارشناسی میخواستم پذیرش بگیرم اول جواب نا امید کننده ای دادند مدت ها بعد ایمیلی بهم امد و خواستار مصاحبه با بنده شدند. و در نهایت جذب این دانشگاه شدم.

۷-   کدام روزنامه به شما لقب جوانترین مخترع جهان را داد؟

روزنامه زمان و صاباح یکی از معروفترین و مشهورترین روزنامه های ترکیه و بین المللی می باشد که نام وی را به عنوان جوانترین مخترع جهان در سال ۲۰۱۲ به ثبت رساندند و بعد آن در رسانه های اروپایی و رسانه های اجتماعی آمریکایی به شدت منتشر گردید. این لقب به وی در کنگره بزرگترین اختراعات جهان در کرواسی از سوی سارمان ملل متحد به وی و از سوی رئیس سازمان ثبت اختراعات چین داده شد.

۸-   نماینده دانشجویان ایرانی در یونیسف هستید؟ توضیحاتی در این خصوص ارائه دهید.

امسال بنده نماینده سه کشور ایران ، ترکیه و عراق در کنگره جهانی واشنگتن خواهم بود . فروردین ماه سال ۲۰۱۴ نیز در مقرر سازمان ملل متحدد به عنوان تهنا نماینده ایران حضور خواهم یافت. هرساله نمایندگانی از هر کشور در خصوص بحث در مورد مسائل جهانی در مقرر سازمان ملل متحدد گرد هم می آیند. امسال نیز بنده از طرف کشور ترکیه به دلیل انتخاب شدن به عنوان برترین دانشجوی پزشکی در کشور ترکیه یکی از چند نماینده این کشور برای این پست بودم که موفق شدم به عنوان نماینده این کشور انتخاب گردم.

IMG_0507

۹-   قصد دارید به آمریکا بروید؟

بلی از مهر ماه امسال برای شرکت در چندین کنگر ه بزرگ جهانی علمی در مورد بحث بر روی مشکلات جهانی بنده عازم آمریکا خواهم بود .

۱۰-                      چه آینده ای برای خود می بینید؟ می خواهید چه کاره شوید؟

اهداف از پیش تعیین شده و روشنی برای خود دارم از همان دوران راهنمایی و بچگی …! کاری که انجام می دهم کاری بسیار نوپا در دنیا می باشد و آینده بشریت به دانش نوین وابسته است امیدوارم بتونم مساله های پیش روی بشر رو به شکل نوینی حل کنم.

امسال نماینده کشورمان برای شرکت در مسابقات و کنگره های و المپیادهای علمی در بیش از ده کشور جهان خواهم بود. کار سختی امسال پیش رو خواهم داشت . سه ماه اول پاییز درگیر مسابقات علمی سرتاسر دنیا خواهم بود و بهمن ماه امسال نیز باید برای دوره چند روزه برای سخنرانی در نیویورک عازم بوستون دانشگاه هاروارد آمریکا خواهم بود. باید عاشق کارتان و عاشق کمک به مردم جهان باشید. اگر فقط برای پول و درآمد کار کنید، هرگز به موفقیت نخواهید رسید. به نظرم داشتن دانش و عمل به آن  بس است برای آینده ام. هدفم خدمت به مردمان سر تا سر دنیا به عنوان یک ایرانی می باشد و پدر و مادرم بزرگترین افتخارم هستند .

۱۱-                      پس از اخذ لقب جوانترین مخترع جهان رفتار ایرانیان داخل و خارج از کشور با شما چگونه بود؟

همه ایرانیان سر تاسر دنیا با ارسال پیغام های خود ابراز محبت می نمایند. ایرانیان عزیز داخل ایران به خصوص همشهریانم مسولان از همه نهادهایی دولتی و خصوصی کوچک و بزرگ ابراز لطف می نمایند و بنده به عنوان خدمتگزارشان و فرزند کوچک این میهن امیدوارم لایق این ملت باشم. از داخل و خارج کشور در طول این مدت کمتر از یک ماه پیشنهاداتی از کشورهای خارجی و خود داخل کشور  آمده است . پیشنهادات بسیاری برای کنگره های جهانی هر روز دریافت می کنم . مسابقات جهانی که بیش از هفده تاست را همه حضور پیدا کرده ام ولی با این همه باز هم امسال همه رو دعوت شده ام. انشالله به زودی خبرهای خوبی در این باره خواهیم داشت.

۱۲-                      قصد دارید در ایران بمانید یا یک کشور خارجی؟ چرا؟

وطنم عشق من است.  ایران زندگی من است و مردمان کشورم همه امید من هستند. خدمت به وطن نیمی از وظیفه است و خدمت به انسانیت نیم دیگر آن.  با این که سن کمی دارم ولی میتونم صدها مقاله بنویسم راجع به تجربیاتم هم از تحصیل و کار پژوهشی در ایران و هم در خارج ، ولی وقتی التزام عملی من به مسایل جانبی باید جایگزین الترام عملی من به تخصصم بشه و توانایی من رو به عنوان یک مخترع تحت شعاع قرار بده من کجای اون سیستم میتونم به خواسته هام برسم و پیشرفت کنم که بتونم به هم وطنم خدمت کرده باشم. اینجا با وجود همه دلتنگیها و غریبه بودنش ولی میتونم به ایرانم به طور بهتری خدمت کنم و هدفم وارد کردن تکنولوژی های روز دنیا در زمینه پزشکی به وطنم ایران می باشد.

۱۳-                      آرزوی موفقیت برای شما داریم.

من هم آروزی سربلندی و سرافرازی برای میهن عزیزمان ایران دارم.

براي دريافت جديدترين و داغ ترين مطالب در ايميل تان، اينجا کليک کنيد


تبلیغات


ارسال نظر